Představení: Psychoterapeutka a blogerka Lucie Zichová

Terapeutka Lucie

 

Jsem psychoterapeutka, vizionářka, začínající spisovatelka a šťastná matka. Mateřství mi změnilo pohled na svět a přineslo úplně jinou cestu, plnou opravdovosti, hravosti, harmonie a láskyplných vztahů.

Soukromou praxi provozuji od roku 2018. Jsem členem České asociace pro psychoterapii. Klienti u mě mohou čerpat příspěvek na terapii v rámci projektu VZP. Spolupracuji jako terapeut s firmou Soulmio, která poskytuje online program pro podporu duševního zdraví ve firmách. Kromě terapie se zaměřuji na prevenci v oblasti partnerských a rodinných vztahů jako zakladatelka projektu Klíč k harmonické rodině. 

Společně s vlastní osobní transformací se proměňuje i moje profesní zaměření. Od čistě systemické, na řešení zaměřené terapie se postupně odkloňuji a začleňuji různé techniky z jiných směrů. Využívám prvky kognitivně-behaviorální terapie, pozitivní psychologie, práce s traumatem, kreativní formy práce s dětmi a narativní terapie. Každý klient potřebuje jiný přístup a podle toho se i mění způsob terapie. 

 

Od sebepoznání k terapii

 

Sama jsem v životě prožívala různé zvraty a často se točila v bludném kruhu. I Když jsem na sobě pracovala a vzdělávala se, nedokázala jsem překročit pomyslnou hranici možného a uvěřitelného. Díky spolupráci s úspěšnými podnikateli, jsem poznala úplně nový svět, kdy se sny plní a bariéry hroutí. 

Komplexní pětiletý psychoterapeutický výcvik zase přinesl nové způsoby práce a ukázal mi cestu, jak dostat z lidí to nejlepší a umožnit jim vidět dveře, které se zdají být zamčené.

Kdybych v životě nemusela překonávat překážky a všechno měla jako na zlatém podnose, těžko bych mohla dodávat lidem víru, že mohou zvládnout cokoliv. Musela jsem si sama projít různými zkouškami, abych mohla s naprostou jistotou říct, že na každý problém se dá najít řešení. 

 

Za dveřmi terapeutické místnosti

 

Klienti se na mě obrací s různými tématy od komplikovaných vztahů, pracovního stresu, psychosomatických projevů, až po úzkosti, panické stavy, deprese, poruchy osobnosti i sebedestruktivní  myšlenky. Přesto praxe ukazuje, že téma rodiny vždy stojí v pozadí jakéhokoliv trápení. Když se společně podíváme na dětství a dospívání, vždy objevíme traumata, bloky, vzorce a přesvědčení, které brání změnám v přítomnosti. Jakmile se podaří vyřešit a uzavřít minulost, otevřou se dveře do budoucnosti.
Hlavní zásadou mé práce je partnerský přístup, který zaručuje, že žádná konzultace není stejná. Proces terapie se vyvíjí podle potřeb klienta, který určuje směr své vlastní životní cesty. I když se někdy zasekne na rozcestí nebo přehlédne směrové ukazatele, nakonec vždy on sám nejlépe pozná, kam se vydat dál.

 

Od beznaděje k naději

 

Nepřestává mě fascinovat, jaké hrůzy dokáže člověk překonat a jak obrovskou sílu najde i v těch nejtěžších chvílích. Ve své praxi jsem již slyšela tolik neuvěřitelných příběhů a stejně mě pokaždé někdo překvapí, co všechno je ještě možné vydržet.
Někomu život naložil tolik závaží, která si většina lidí ani nedokáže představit, a přesto se nevzdává. Tito lidé jsou pro mě obrovskou inspirací a dávají naději ostatním, že na konci každého tunelu je světlo. Terapie jim dodává víru, že tam to světlo je, i když ho zrovna nevidí.

 

Za oponou

 

Sebevědomí, sebehodnota, sebeláska, partnerské a rodinné vztahy jsou má nejoblíbenější témata, protože výsledky jsou vidět prakticky okamžitě. Ovšem za podmínky, že jsou rozhodnutí na sobě pracovat a udělat pro to maximum
Vztah sám k sobě a harmonický partnerský život jsou jedním z nejdůležitějších faktorů naší životní spokojenosti. Když se ve vztahu necítíme dobře, ovlivňuje to i naše zdraví, psychickou pohodu i pracovní nasazení. Partnerský vztah může představovat bezpečný přístav nebo naopak loď na rozbouřeném moři. Když vytváříme harmonické vztahy, snáze dokážeme čelit všem nástrahám světa.
Dobře se mi pracuje také s lidmi, kteří nejsou spokojeni se svým životem a potřebují najít nový směr. Často jsou to právě ti, co trpí dlouhodobým stresem, úzkostmi, panikou a depresemi. To jim jejich tělo dává jasný signál, že nutně potřebují změnu. Když začnou žít život podle svých představ, nepříjemné stavy obvykle zmizí a zůstanou jen jako kompas, který jim dává varování, když se odkloní od své cesty. 

 

Terapie je pro každého, ale ne pro všechny

 

Žádné trápení není dost velké nebo malé, aby nás nemohlo zničit nebo posílit. Na stejnou situaci reaguje každý člověk úplně jinak. Co je pro jednoho jen jedna z dalších životních výzev, pro druhého může být nepřekonatelnou překážkou. 
Všichni v sobě máme neuvěřitelné vnitřní zdroje síly a možnosti ovlivnit svůj život tím správným směrem. Záleží jenom na vás, jestli se zvládnete znovu postavit na nohy nebo se necháte srazit na kolena. Právě postoj nejvíc určuje, jak rychle, efektivně a zda vůbec bude terapie fungovat. 

Poznejte díky koučinku, jak věci uvnitř Vás fungují a díky tomu zlepšete kvalitu svého života i pohled na svět.

V rámci terapie budu Vaším průvodcem na cestě změny, pomůžu Vám nalézt řešení, které bude ušité na míru právě vám. Společně budeme pátrat po zdrojích, zaměříme se na to, co funguje a na čem můžete stavět. 

Další články

Jak najít kvalitního psychoterapeuta

V dnešní době může být hledání kvalitního psychoterapeuta komplikované. S nárůstem duševních onemocnění a rostoucím pochopením jejich významu se objevuje i více terapeutů nabízejících své služby. Jak tedy vybrat toho pravého?

Připravujeme pro vás podcast!

Rozhodli jsme se jednoho letního večera, že o svých zkušenostech názorech a novinkách nechceme jen psát. Co ale jiného, když ne psát? Chceme diskutovat a povídat si tváří v tvář. Proto jsme si řekli: „My si uděláme podcast!“